Historie obce Letkov
Název osady je odvozen od osobního jména Letek, které se často vyskytuje už ve 13.století.
Písemně je pak doloženo, že Letkov patříval původně ke staku rokycanskému, ten pak biskupství, později arcibiskupství pražskému. V Letkově sídlil i vladyka, jehož dvůr byl majetkem krále. Roku 1325 král Jan potvrdil dvůr Bohuslavovi z Letkova, král a císař Karel IV umožňuje vladykům s tímto majetkem volně nakládati. Oldřichovi z Letkova, purkrabímu na hradě Radyni pak toto právo potvrzuje r.1412 král Václav. Oldřich pak prodává tvrz Letkov měšťanu Korandovi z Plzně a později se zde vystřídá více majitelů. Poslední z nich, se souhlasem krále Vladislava odkazuje r.1505 Letkov kostelu sv.Bartoloměje v Plzni. R.1506 je obec uváděna jako pustá.
O "novější" historii už máme v Letkově hmatatelné důkazy. Směrem ke Starému Plzenci stojí kaplička zasvěcená Panně Marii, u silnice do Božkova stojí dnes replika kapličky zasvěcené sv. Vojtěchovi (původní musela ustoupit stavbě nové silnice). Na návsi pak stojí větší kaplička se zvoničkou. Tato stavba s půdorysem pravidelného šestiúhelníku pochází zřejmě ze 17.století. Zachovalo se i několik selských dvorů. Dnes již neslouží původním účelům, bohužel byl "zmodernizován" i jejich vnější vzhled a tak již valnou historickou hodnotu nemají.
Smutnější časy minulého století připomíná pomník obětem obou světových válek. Stopy po pobytu německým, americkým ani později sovětských vojsk v obci už nejsou patrné, zůstavají jen ve vzpomínkách pamětníků.
Jestliže se v dávné historii střídali majitelé obce, pak ani v nejnovější hitorii nebyla vždy obec samostatnáv dnešním slova smyslu. V 60. letech minulého století patřil Letkov do tzv. "velké Plzně", pak po jistou dobu tvořil součást Starého Plzence. Po roce 1989 byl opět ustanoven v obci obecní úřad, narovnaly se majetkové poměry, vznikly a zčásti se udržely nové provozovny. Hlavně se však nevídaným tempem rozběhla výstavba nových domků, do krajiny výrazně zasáhla dálnice D5...
Ale to už není historie, to už je současnost